Ergonomia kuchni

  • Wpływ barw

  • Podstawowe palety

  • Kolor we wnętrzach: złamane biele

  • Ergonomia kuchni

     

    Ergonomia w pomieszczeniach

     

             Gdy urządzamy dom czy też mieszkanie największy budżet pochłania wyposażenie łazienki i kuchni. Właściwie niezależnie od ich powierzchni muszą one pomieścić tę samą liczbę przyrządów sanitarnych czy urządzeń AGD. Dlatego z racji wysokich kosztów oraz znikomej możliwości wprowadzenia późniejszych zmian, powinniśmy najwięcej uwagi poświęcić na funkcjonalne zaplanowanie tychże pomieszczeń a także w ogólnym budżecie przewidzieć w miarę możliwości jak najlepsze jakościowo materiały i urządzenia.

     

    Projektując kuchnię musimy zadać sobie następujące pytania:

    1.Czy gotujemy często i spędzamy w kuchni dużo czasu, czy raczej jemy posiłki w mieście a nasz pobyt w kuchni ogranicza się do wypicia porannej kawy?

    2.Czy w związku z powyższym nasza kuchnia będzie raczej ekspozycją, ozdobą i może być otwartą częścią salonu czy też z uwagi na wiecznie wędrujące z miejsca na miejsce garnki oraz wydobywające się rozmaite zapachy wolelibyśmy się zamknąć w oddzielnym pomieszczeniu i nie zakłócać spokoju innych domowników?

    3. Czy posiłki spożywamy w kuchni czy tylko je tam przygotowujemy? Jeśli spożywamy, to czy jest to szybkie śniadanie, czy długie biesiadowanie przy obiedzie w rodzinnym towarzystwie ?

    4. W jakim stylu podobają nam się kuchnie? Czy lubiący porządek, brak uchwytów i ograniczony w proste dekoracje nowoczesny minimalizm czy stylizującą formę idącą w prowansalskie bielone drewno, ramkowe fronty i liczne ozdobne bibeloty, a może w angielską klasykę z gzymsami , przeszklonymi frontami z szprosami i użyłowanym blatem granitowym?

    Odpowiedzi na powyższe pytania przybliżą nas do właściwie zaprojektowanej kuchni, skrojonej  pod nasze wymagania praktyczne a także wizualne.  Następnie powinniśmy wziąć pod uwagę szereg zasad, które sprawią, że kuchnia będzie nie tylko ładna ale przede wszystkim wygodna, zapewni płynność pracy i swobodę ruchów, zmniejszy liczbę prac wykonywanych w pozycji stojącej, umożliwi prawidłową postawę ciała, dostosuje wysokość roboczą do wzrostu.

     

    Zasady i wskazówki :

     

    -najlepsze usytuowanie dla kuchni to północny wschód lub północny zachód

    -minimalna odległość płyty grzewczej od ściany to 30cm

    -minimalna odległość miedzy płytą grzewczą a zlewem to 60cm

    -minimalna odległość między dwoma rzędami szafek to 120cm

    -odległość między płytą grzewczą, zlewem, a lodówką nie powinna być zbyt duża, ponieważ są to elementy które tworzą tzw. trójkąt . , ich układ determinuje wygodę użytkowania całej kuchni

    -odległość miedzy blatem a szafkami wiszącymi to 50-60cm

    -jedno gniazdo podwójne powinno przypadać na jedną strefę roboczą

    -wysokość blatu roboczego należy dostosować do indywidualnego wzrostu użytkownika, szacuje się ją pomiędzy 85 a 93cm

    -pamiętajmy o roboczym oświetleniu blatu

     

    Wybierzmy sprzęty jakie chcielibyśmy umieścić w naszej kuchni. W asortymencie dzisiejszych producentów znajdziemy szeroką gamę urządzeń przeznaczonych do zabudowy:

    - piekarniki: klasyczny pełnowymiarowy wysokości 60cm,  duży szerokości 90cm, kompaktowy wysokości 45cm, piekarnik z funkcją pary, piekarnik z funkcją mikrofali,

    -urządzenie parowe

    -mikrofala

    -ekspres do kawy ( np. ze stałym podłączeniem do wody)

    -zmywarka szer. 45 lub 60cm

    -płyty grzewcze: ceramiczna, indukcyjna, gazowa, grill, tepan, frytownica

    -szuflady do utrzymywania potraw w cieple, do podgrzewania talerzy/filiżanek

    -chłodziarki , zamrażalniki, chłodziarko zamrażalniki ( np. z kostkarką wewnętrzną)

    -okapy przyścienne, wyspowe, blatowe lub sufitowe,  pracujące w obiegu zamkniętym lub otwartym, dekoracyjne  lub do zabudowy w szafkach

    -zlewy już nie tylko stalowe, ale ceramiczne, kamienne i kompozytowe; nakładane, podwieszane, montowane na równi z blatem; zamiast klasycznego ociekacza zlewowego możemy zamówić rowki ociekacza lub pochylnię frezowaną w kamiennym blacie

     

  • Sypialnia wg Feng Shui

  • Kolor we wnętrzach: barwy ziemi

  • Kolor we wnętrzach: szarości