Wpływ barw

  • Wpływ barw

    W zależności od upodobań stosujemy w pomieszczeniach rozmaitą kolorystykę, ale warto wiedzieć, że niektóre barwy wpływają nie tylko na nasze emocje i samopoczucie, ale także na geometryczny odbiór przestrzeni.

     

    Warto wiedzieć:

     

    Barwy ciepłe:

     

    kolory zmierzające do żółcieni, głównie czerwono-oranżowo-żółte. Ciepłe kolory przyspieszają krążenie i powodują wzrost temperatury patrzącego.

     

    Barwy chłodne:

     

    Kolory zmierzające do błękitu, głównie błękitno-zielono-fioletowe. Dowiedziono, że barwy zimne zwalniają krążenie krwi i powodują spadek temperatury patrzącego.

     

    Neutralne kolory: 

    kolory w skali biel-szarość-czerń

     

    Kontrast symultaniczny:

    Efekt wywołany umieszczeniem obok siebie kolorów kontrastujących lub komplementarnych, wydają się one wtedy intensywniejsze i całkowicie odmienne.

     

              W wyniku tego, że sąsiadujące kolory wpływają na sposób ich jednoczesnego widzenia,  oko ludzkie zauważa większe różnice kolorów, niż różnice rzeczywiste, albo kolory identyczne widzi jako różne.
    Na ilustracji po lewej stronie środkowe prostokąty mają ten sam odcień szarości, ale górny widziany jest jako jaśniejszy od dolnego, ponieważ rozjaśnia go "optycznie" sąsiedztwo ciemnego tła, a dolny jest przez jaśniejsze tło przyciemniony.

     

    Odbiór barw a geometria:

     

                Czerwień przybliża przedmioty a błękit oddala. Na przykładzie obrazu Jean-Babtiste Chardin pt. "Kobieta pijąca herbatę" widać wyraźnie tę zasadę. Plan pierwszy podkreślony jest żywą czerwienią lakierowanego stolika, który wysuwa się w naszą stronę, tak jak błękity wydają się cofać. Jest to efekt optyczny: skupiając się na czerwieni ( odbijanej za siatkówką), soczewka w oku staje się wypukła i w efekcie kolor wydaje się silniejszy i położony bliżej. W wypadku błękitu (odbijanego przed siatkówką), soczewka spłaszcza się i kolor wydaje się znajdować dalej.

     

               Ten efekt możemy wykorzystać w pomieszczeniach- chcąc je optycznie powiększyć możemy zastosować  odcień błęktu/szarości na wszystkich ścianach. Gdy mamy do czynienia z podłużnym pomieszczeniem, chcąc sprawić wrażenie jego skrócenia, pomalujmy jedną ścianę na odcień czerwieni, bordo lub brązu.

     

               Także odbicie światła przez powierzchnię może powodować optyczne zmniejszenie lub powiększenie przestrzeni. Jeżeli używa się farby z połyskiem , światło odbija się od ścian, co sprawia że pokój wydaje się mniejszy. Farba kredowa czyli matowa nada ścianom głębię ponieważ absorbuje światło.

     

     

    Bibliografia:
    "Teoria koloru" www.historiasztuki.com.pl

  • Podstawowe palety

  • Kolor we wnętrzach: złamane biele

  • Ergonomia kuchni

  • Sypialnia wg Feng Shui

  • Kolor we wnętrzach: barwy ziemi

  • Kolor we wnętrzach: szarości